Bičių produktai » Bičių medus

Medus, kaip ir kiti bičių produktai, jau nuo seniausių laikų buvo vartojamas liaudies medicinoje ir maistui. Gydomosios medaus savybės paskutiniuoju dešimtmečiu patikrintos moksliniais tyrimais. todėl šiuolaikinė apiterapija įvardija antibiotinį, imunomoduliacinį, regeneracinį, antitoksinį, antioksidacinį, fiziologinį, dietinį ir t.t. medaus poveikį. 

Kadangi meduje yra daug biologiškai aktyvių junginių, todėl nenuostabu, kad jis gali būti vartojamas daugelio ligų gydymui bei profilaktikai. Įvairių šalių mokslininkai teigia, kad reguliarus medaus vartojimas ne tik prailgina žmogaus gyvenimą, bet ir apsaugo organizmą nuo ligų [1].

 

Meduje yra apie 19 proc. vandens ir 81 proc. sausų medžiagų. Daugiausia medus turi angliavandenių. Didžiausią angliavandenių dalį sudaro gliukozė ir fruktozė. Gliukozės meduje yra apie 34 proc., fruktozės - apie 40 proc. Meduje yra 1,5-5 proc. sacharozės, 5-10 proc. melitozės ir apie 20 proc. kitų sudėtingų cukrų. Meduje invertuotų cukrų, t.y. gliukozės ir fruktozės kiekis priklauso nuo to, iš kokių augalų surinktas medus. Pavyzdžiui, grikių meduje invertuoto cukraus yra apie 71,4 proc., viržių - 73,8 proc., liepų - 74,7 proc. Cukraus kiekiui turi įtakos dirva ir klimato sąlygos bei žiedų amžius. Į žydėjimo pabaigą cukraus kiekis žieduose mažėja. Nustatyta, kad svarbiausius medaus angliavandenius - gliukozę ir fruktozę -žmogaus organizmas daug geriau pasisavina negu sacharozę ir kitus cukrus. Gliukozė iš virškinamojo trakto patenka tiesiai į kraują, o fruktozė virsta gliukoze. Šie angliavandeniai, patekę į žmogaus organizmo audinius, tampa pagrindiniu energijos šaltiniu.
Meduje yra žmogaus organizmui reikalingų mineralinių medžiagų: geležies, kalio, kalcio, magnio, natrio, vitaminų BI; B2, Bfi, C, PP ir pantoteno rūgšties[2].

 

Meduje dar randama pakeičiamųjų ir nepakeičiamųjų amino rūgščių, fermentų (diastazė, invertazė, katalazė, gliukooksidazė, peroksidazė, transferazė), dekstrinų, hormonų, flavonoidų, aromatinių medžiagų ir kt. [3].

 

Dėl medaus sudėtyje esančių įvairių skirtingų medžiagų, jis yra tiesiog nepakeičiamas produktas, norint pagerinti protinę veiklą ir darbingumą. Normalizuojadaugumos organizmo sistemų veiklą, ypač kraujotakos ir virškinamojo trakto sistemas. Sunku būtų rasti geresnę priemonę, stiprinančią imuninę sistemą ir organizmo atsparumą ligoms, krūviams ir stresams. Vitaminai įeinantys į medaus sudėtį, didina organizmo atsparumą įvairioms infekcijoms. Dėl jame esančios gliukozės ir fruktozės, kurias lengvai įsisavina kepenys, ji tampa tiesiog nepakeičiamu produktu, sergant kepenų ligomis. Medus stimuliuoja smegenų veiklą, gerina atmintį, miego kokybę ir raminančiai veikia nervų sistemą [1].

 

Įvairius patarimus ir receptus su medumi sveikatos stiprinimui bei įvairių ligų gydymui galite rasti: 

  • A. Gendrolis. Sveikas ir ilgas gyvenimas su bičių produktais. Kaunas, 2014;
  • A. Baltuškevičius. Bičių produktai - žmonių sveikatai. Kaunas, 2013;
  • A. Gendrolis. L. Kubilienė. Medus. Kaip sveikai ir ilgai gyventi. Kaunas, 2011;
  • M. Briggs. Medus ir visa jo teikiama nauda. Vilnius, 2007;
  • V. Salinka. Medus ir kiti bičių produktai žmogaus sveikatai. Kaunas, 2012;
  • ir kt.

___________________________________________________________________________________________________

1. A. Gendrolis, Sveikas ir ilgas gyvenimas su bičių produktais, Kaunas 2014, psl 183.

2. A. Baltuškevičius, Bičių produktai - žmonių sveikatai. Kaunas, 2013, psl. 14-15.

3. A. Gendrolis. L. Kubilienė, Medus. Kaip sveikai ir ilgai gyventi. Kaunas 2011, psl. 41-63.

 

atgal