Naujienos

PO VASAROS: BIČIŲ PRODUKTAI SVEIKATAI
PO VASAROS: BIČIŲ PRODUKTAI SVEIKATAI

Habil.dr. D. Stasytytė Bunevičienė
PO VASAROS: BIČIŲ PRODUKTAI SVEIKATAI

 

                   Artėjančio rudens proga jau galima pagalvoti apie sveikatos stiprinimą natūraliomis priemonėmis ir tam nusiteikti. Kol dar karšta ir sausa, kas mūsų klimato sąlygomis ilgai netrunka, ypatingų papildomų priemonių kaip ir nereikia. Pakanka šviežio medaus, kuris šįmet labai stiprus – ypatingai tai pasakytina apie mišrų, arba poliflorinį pievų, miško medų. Monoflorinio vaistingojo medaus nebus ypatingai daug, bet jei pamatysite tikrą liepų medų  - pagal galimybes reikėtų jo įsigyti, bent mažą indelį. Liepų medus ne tik turi tokių pat gydomųjų savybių, kaip liepų žiedai, jis pasižymi daugeliu kitų poveikių, kurių tarpe svarbiausi intensyvus priešuždegiminis, detoksinantis ir regeneracinis – ne tik kvėpavimo organams, bet ir daugeliui kitų organų ir sistemų. O kol kas – daugeliui labai tiktų vartoti po nedaug šviežio kvepiančio lietuviško medaus – pačiulpti, išgerti ištirpinto vandenyje, su mėtų, melisų ar kita dar nedžiovintų vaistažolių arbata. Vyresniems vaikams  - suvalgyti su šviežiu agurku.  Unikalus angliavandenių, mineralų, vitaminų ir daugelio kitų vertingų biologiškai aktyvių medžiagų turintis medus ne tik papildo šių medžiagų atsargas organizme, bet ir pastebimai sumažina potraukį sintetiniams saldumynams, kurių sudėtyje besidomintys suranda vis daugiau kenksmingų medžiagų. Baigiantis vasarai, tokio pasipildymo bičių produktais kaip ir pakaktų.

                      Po šalto pavasario šviežių, džiovintų ir šaldytų šiųmetinių žiedadulkių bus nedaug, užtat rudenį bitininkai iškuls ir pasiūlys naujo derliaus bičių duonelės - ir džiovintos, ir šaldytos, ir ypač mišiniuose su medumi. Jos tikrai reikėtų turėti ir pradėti vartoti atšalus orams, spalio mėnesį – kam po šaukštelį, kam po valgomą šaukštą kartą dienoje, geriau pirmoje jos pusėje, 2-3 savaites. Žiedadulkės vartojamos panašiais kiekiais kaip ir duonelė, čiulpiamos ar tirpinamos šiltame vandenyje. Jei turite šaldytų žiedadulkių ar bičų duonelės – vartojama du kartus mažesniai kiekiais, reikaligą kiekį atšildžius kambario temperatūroje. Gal kas dar nežino, ar nenustatė savo kailiu, - ir bičių suneštos žiedadulkės, ir bičių duonelė pasižymi nemenku tonizuojančiu veikimu, todėl vėlai vakare pavartojus didesnį jų kiekį gali sutrikti miegas.

                     Rudens pradžioje visuomet padaugėja peršalimo ligų. Ruošiantis tam periodui, patartina apsirūpinti nors vienu propolio, arba bičių pikio preparatu. Dėl ypatingos sudėties propolis nevartotinas neapdorotas ir neparuoštas – tai jau vienintelis bitininkystės produktas, iš kurio dar nesugebama atimti vaisto pavadinimo. Vaistinėje yra daug įvairių propolio preparatų. Daugeliui žmonių imuninių funkcijų stiprinimo tikslu galima vartoti propolio kapsules, nes jos vartojimui patogesnės. Propolio etanolius preparatus reikia dozuoti lašais, kaip nurodyta ant pakuočių, lašinti į šiltą virintą vandenį ir neskubant išgerti, kiek palaikant burnoje. Kursas – nuo 10 dienų iki 2-3 savaičių, vartojama 2 kartus per dieną. Peršalimo ligų profilaktikai ir pagalbai jau esant negalavimams labai svarbūs ir vertingi propolio aliejai, tepalai ir purškalai. Jie vartotini po keletą kartų per dieną esant poreikiui – nuo kelių dienų iki savaičių.

                      Taigi – šilto, ramaus ir sveiko rudens.