Naujienos

PAVASARIS: BIČIŲ PRODUKTAI SVEIKATAI IŠSAUGOTI IR STIPRINTI
PAVASARIS: BIČIŲ PRODUKTAI SVEIKATAI IŠSAUGOTI IR STIPRINTI

Habil.dr. D. Stasytytė Bunevičienė
PAVASARIS: BIČIŲ PRODUKTAI SVEIKATAI IŠSAUGOTI IR STIPRINTI

 

Ko reikia žmogaus organizmui pavasarį? Pirmiausia – kokybiškų produktų medžiagų apykaitai palaikyti, šlakams pašalinti ir padėti atsinaujinti visoms organizmo ląstelėms. Dar jam reikia įprastų veiklos sąlygų, tarp kurių svarbiausios būtų optimalūs fiziniai krūviai, bioritmams būtini santykinės ramybės periodai ir optimalus išorinių dirgiklių fonas. Bet kokie perkrūviai, tiek fiziniai, tiek psichologiniai,  nukreipia metabolizmo procesus į aukštesnius streso lygmenis, kur jau tokiems patiems vidiniams organizmo procesams ima vadovauti kiti neurohumoralinės reguliacijos mechanizmai ir netikslingai didėja suvartojamos energijos kiekis.

 

Pavasaris mūsų klimatinėje juostoje pats savaime yra toks laikas, kai įprastiniam santykinės sveikatos būsenos palaikymui nepriklausomai nuo individo amžiaus, lyties, užimtumo ir kitų parametrų, reguliacinėms ir metabolinėms sistemoms kyla papildomi iššūkiai. Kokie tie iššūkiai šį pavasarį, patys sau nesunkiai gali atsakyti daugelis mūsų. Tai – ne tik įprastinės pavasarinės hipovitaminozės, tai ir būsenos po įvairių infekcijų, ypač virusinių puolimo, tai dabarčiai taip būdingos ir nesibaigiančios nefiziologinės darbo ir poilsio režimo situacijos. Ir, žinoma, nepaprastai aukštas socialinio streso lygis. O to streso sąmoningo mažinimo, dvasinio komforto sąlygų visiems visuomenės nariams sudarymo požymių nematyti. Jei iš tokių pozicijų pažiūrėti visuomenės ir kiekvieno jos nario sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo problemą, pasidaro kiek aiškiau, ką savo labui galime padaryti daugelis iš mūsų. Tam mūsų mokyme apie bičių produktų ir jų gaminių panaudojimą žmonių gerovei yra labai aiškios nuorodos.

 

Taigi, pirmiausia reikia kalbėti apie papildymą, arba substituciją visavertėmis natūraliomis veikliosiomis bičių produktuose esančiomis medžiagomis – nuo baltymų iki fitohormonų. Tarp tokių bičių produktų pirmiausia paminėtinos bičių suneštos žiedadulkės, bičių duonelė ir medus, kurių tikrai galima įsigyti vaistinėse, daugelyje parduotuvių ir iš bitininkų. Rekomenduojama vartoti vidutiniais kiekiais, kurie visada nurodomi ant pakuočių ir vartojimo instrukcijose. Tokie aprašymai yra ir visuose su apiterapija susijusiuose lietuviškuose interneto šaltiniuose – rekomenduojami kiekiai tarp 5 ir 20 gramų šių produktų ir jų gaminių vieną ar du kartus per dieną, ne trumpiau kaip 2-3 savaites. Daugelis žino, tačiau dar galima ir priminti, kad bičių produktai ir jų gaminiai geriausiai įsisavinami, kai jie ilgiau palaikomi burnoje, čiulpiami ar geriami ištirpinus šiltame vandenyje. Kadangi daugelio žmonių mityba dabar labai įvairi produktų asortimento, jų paruošimo ir kilmės požiūriu, bičių produktus geriausia būtų vartoti atskirai nuo maisto.

 

Visi be išimties bičių produktai turi antistresinių savybių. Tačiau svarbu žinoti, kad raminimas, arba sedacija, ir streso malšinimas – tai du skirtingi dalykai. Jei medus, ypač ištirpintas šiltame vandenyje ir vartojamas prieš miegą, turi ženklų raminantį poveikį, tai tokie bičių produktai kaip bičių suneštos žiedadulkės, bičių duonelė, bičių pikis (propolis), ir ypač bičių pienelis pasižymi ryškiu tonizuojančiu veikimu. Todėl juos rekomenduojama vartoti ryte ar pirmoje dienos pusėje. Vaistinėse galime rasti: daug preparatų. Tai bičių suneštos žiedadulkės patogia forma – tabletėmis po 1,5g. Vartojama po 2-4 tabletes per dieną laikant burnoje iki ištirps. Bičių pikio preparatų rasime labai įvairių – etanolio (spirito) ekstraktai nuo 10% iki 30% stiprumo lašais bei purškiami, gryni ir su vaistažolių ekstraktais – gerklei – su šalavijų ekstraktu, taip pat gerklei  - vandeninis propolio ekstraktas su medumi ar su natrio hialuronatu, propolio kapsulės. Bičių pienelio, adsorbuoto vandenine gliukoze (nepraradusio daugelio savo lakiųjų medžiagų, gaminamo pagal unikalią Lietuvos mokslininkų sukurtą metodiką) tabletėmis po 50 ir 70mg. Mažesnio „stiprumo“ bičių pienelis rekomenduotinas daugumai žmonių pavasarį bendram organizmo tonizavimui.  Stipresnis – po sunkesnių infekcijų, operacijų ar ženklių stresų. 

 

Psichinę veiklą geriausiai ir greičiausiai padeda atstatyti bičių pienelis ir žiedadulkės. Tačiau tam būtina sąlyga – komforto būsenos darbinės veiklos, poilsio ir mitybos režimo požiūriu sudarymas. Jokie giluminiai reguliacijos sutrikimai, apibūdinami streso pavadinimu, nėra trumpalaikiai ir negali be pėdsako dingti per vieną naktį. Jų atstatymui reikalingos geriausiu atveju kelios savaitės, o dažnai – mėnesiai ir net metai. Dar greitai šviežių aukščiau paminėtų bičių produktų nebus, todėl reikia priminti, kad šaldyti (ir, žinoma, atitirpinti prieš pat vartojimą) bičių produktai yra maždaug du kartus veiklesni už džiovintus ar kitais būdais paruošus vartojimui, todėl aprašymuose nurodomi skirtingi jų kiekiai vienam kartui.

 

Kokie bičių produktai ir jų gaminiai labiausiai rekomenduojami po įvairių infekcijų? Po virusinių, ypač sunkesnių ligų visada tinka įvairių bičių produktų mišiniai su medumi. Viena iš stipriausių greito poveikio priemonių – bičių pienelis, bet kuriuo pavidalu. Vartotinas vidutiniais tam produktui nurodytais kiekiais, nuo 10 dienų iki 3-4 savaičių (ypač tai pasakytina apie bičių pienelio ir medaus gaminius). Svarbu prisiminti – bičių pienelis turi ištirpti burnoje, kitaip jis nebus veiklus! Po komplikuotų, ypač bakterinių infekcijų pirmiausia rekomenduotini visi propolio preparatai – pradedant mišiniais su medumi ir kapsulėmis. Pabaigus vartoti antibiotikus ir kitus stipriai veikiančius medikamentus, visada labai patartina 2-4 savaites vartoti bičių duonelę, ne mažiau kaip 2 kartus per dieną.

 

Atskira kompleksinė dabarties problema – regos sutrikimai, atsirandantys ir progresuojantys veikiant išorinėms spinduliuotės ir kitiems žalingiems technogeniniams veiksniams. Vis dažniau regos sutrikimai atsiranda ir staiga progresuoja veikiant stipriam stresui ir po įvairių infekcijų. Pats veikliausiai tokiais atvejais – bičių pienelis.   Be gryno bičių pienelio, regos funkcijų stiprinimui yra ir specialiai sukurti lietuviški ir importiniai kompleksiniai preparatai su mėlynių ekstraktu ir kitais priedais. Vaistinėse rasime Lietuvos gamintojų gaminamą preparatą akims, išsiskiriantį nuo kitų analogų - savo sudėtyje turintį bičių pienelio net 50mg tabletėje.  Greta jų, visada rekomenduojama vartoti bičių suneštas žiedadulkes, bičių duonelę ir medų. Manyčiau, kad kiekvienas regėjimo problemų turintis žmogus, o pirmiausia tai visi tie, kurie jau nešioja akinius ar linzes, reguliariai bent du kartus per metus /pavasarį ir rudenį/ turėtų vartoti kurį nors iš minėtų produktų.

 

Ir pabaigai – saulė, vėjas ir kiti išoriniai poveikiai odai. Spinduliuotės ir kiti technogeniniai poveikiai sąlygoja daug ir įvairių nepageidaujamų pokyčių odoje, ypač veide, ir neišvengiamai per greitai ją sendina. Kaip efektyvi pagalba čia paminėtini visi propolio tepalai ir kremai su įvairiais kitais bičių produktais, ypač bičių vaško turintieji, nes jis turi dar papildomų atstatančių ir apsauginių savybių. Bičių vaško turintys gaminiai turėtų būti vartojami išoriškai, tepant ant švarios drėgnos odos, prieš tai nedidelį kiekį tepalo ar kremo sušildžius rankomis, ½ - 1 val. prieš numatomą kontaktą ar išeinant  į lauką.

 

Taigi, pavasaris – būkite sveiki, žvalūs ir laimingi!